
På södra stambanan finns inte en tydligt markerad terrassering precis bredvid spåret. det är snarare så att makadamen faller av lite lätt och ungefär når till sliperns underkant när den tar slut. Kring en halvmeter bortom stolpens fundament börjar bankens kant om spåret ligger på en bank. Betongfundamentets överkant på stolparna ligger ungefär i nivå med rälens underkant. Sammanfattningsvis så överensstämmer södra stambanan rätt väl med LGV måtten

Längs ett nybyggt omkörningsspår öster om Linköping fanns en markerad terrassering motsvarande den som finns i de vanliga profilerna. Den horisontella delen var dock betydligt bredare då den gick över stolpen.
Vad gäller stolparnas placering så uppskattar jag stolpmitt ungefär 3,0-3,2 meter från spårmitt. Dvs den tidigare uppskattningen på forumet på 37 mm i H0 stämmer rätt bra.
/Erik