Sida 1 av 2

Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-01, 08:02
av kasoe
Rubriken är aningen missvisande, men det kändes relaterat och blev en kul rubrik...

Jag har funderat på om man kan göra en PR-anläggning för modelltåg på Dream-hack där vi kan påvisa att man kan köra modelltåg med datorn på ett kul sätt. Jag har funderat ungefär så här:

- En "4 by 8" anläggning med en spåroval och några stickspår, ev ett mötesspår.
- Ett lok med digitala koppel och kamera i båda(!) ändar som växlar med vald körriktning
- Några vagnar och ev avkopplingsskenor på strategiska platser
- Fullt landskap

Denna anläggning ställs i en monter och kopplas upp via en dator till "nätverket" som de har på Dream-hack. Sen måste man nog göra lite programvara men jag misstänker att alla som vill kan ladda ner en körkontroll från JMRI (customvariant?) och en "display" där man ser vad kameran visar. Sen får man göra någon sorts "kö-program" i datorn som styr anläggningen där man får ansöka om körtid och hamna i en kö.
Sen får man 5 minuter att köra tåget över anläggningen vid sin egen dator var den än står. Via kameran kör man loket och kan rangera vagnar osv.

Tåget programmeras så att det inte kan gå för fort... Jag misstänker att en hel del sabotage kommer att förekomma men man får väl ha en funktionär på plats... Kanske man ska kunna banna vissa IP adresser... ;)

Jag har klurat på detta under några år men det har inte blivit av. Men är det tekniskt möjligt (ekonomiskt..?) och tycker ni det skulle vara en bra ide? Fastna inte i vem som ska göra det utan skicka in lite tekniska funderingar över vad som finns och vad som behöver tas fram... :)

Det finns en annan applikation också, en som jag fått en fråga om tidigare, det är som handikapphjälpmedel för gravt rörelsehindrade barn som via ett datorinterface (ombyggd JMRI panel?) kan använda sina datoriserade pekdon för att kontrollera ett tåg. Den gången blev det inget av men det går att använda en sådan anläggning även till annat än Dream-hack... Den skulle kunna stå på barnkliniken på t.ex. Ryhov mellan Dream-hack tillfällena. Ev med andra lok och vagnar än de med kamera (som kanske inte kan anses som rena leksaker...) ;)

En galen ide som ändå känns ganska realistisk med tanke på den tekniknivå vi har idag...?

Hälsar,
Anders Ö

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-01, 08:24
av LLJ
Kul ide.

Tror det blir svårt att få in två kameror i samma lok, krävs nog en motorvagn.
I övrigt är nog det tekniskt genomförbart, även om JMRI saknar videostöd. Men det kräver tid och och ganska mycket pengar.

/Lars

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-01, 11:31
av Boris
Kul idé tycker jag.

Många som kommer försöka hacka den?

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-01, 11:38
av jhjelm
Skippa kameran i loket och ha en webbkamera istället som visar hela anläggningen.

Finns det trådlöst på dreamhack så kan man använda Mobilapp för att köra :)

MVH Jonas

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-01, 13:08
av kasoe
Bra Jonas! översiktskamera är kanske bättre! Det har ju iofs gjorts innan, kan kopplas upp på nätet... Vore kanske en kul grej att ha i butiken, en anläggning som kan köra via en Webapplikation.

Hackers... Jo, troligen kommer någon försöka. Man får ha failsafe eller se till att loket har en dekoder med lås på så man inte kan manipulera loket...

/Anders

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-01, 13:25
av LLJ
Många dekodrar har ju möjlighet till "kod" för att förhindra att man ändrar inställningar ifall man har dubbla dekodrar i fordonet.

/Lars

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-02, 00:53
av daniel
Det finns ett enkelt "idiotsäkert" sätt att förhindra hackning. Ha dubbla LocoNet-bussar!

Man ansluter JMRI till en LocoBuffer på den "yttre" LocoNet-bussen. På denna sitter en till LocoBuffer inkopplad till en separat PC som inte har någon form av nätverksanslutning. Denna PC lyssnar på lokets hastighet och kontrollerar att hastigheten är okej. PC:n har sedan en extra LocoBuffer som är inkopplad på den "inre" LocoNet-bussen. På denna sitter sedan centralenheten som styr banan.

Det som behövs i hårdvara är:
2 st PC-datorer
3 st LocoBuffer
1 eller 2 centralenheter

Jag är osäker på om det går att ha enbart två LocoBuffer eller om det behövs även en centralenhet på den yttre LocoNet-bussen.

Mvh Daniel

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-02, 07:10
av LLJ
@Daniel: tror inte jag förstår riktigt hur du tänker, kan du rita en skiss? Känns lite overkill, ungefär som att ha två nätverkskort i datorn.

/Lars

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-02, 07:43
av kasoe
ungefär som att ha två nätverkskort i datorn
Hehe, det har jag i min, det ena gnällde på drivrutinerna och utan nätverkskort så kunde man inte uppdatera drivrutinen så... Jag köpte ett till och kopplade bort det andra... ;)

Lite OT från,
Anders Ö

Re: Dream-track på Dream-hack

Postat: 2012-10-02, 07:56
av LLJ
Maxhastigheten ställer man väl enklast genom att ställa ner Vmax i dekodrarna?

/Lars