
Det har påtalats att vi är få som kör modelltåg med moduler i Göteborg, åtminstone har evenemangen/körningarna med moduler lyst med sin frånvaro. I ett led att ändra på detta har jag för avsikt att arrangera en HobbyMässa centralt i Göteborg 1-2 Maj 2015, dels för att visa att vi finns samt ge oss möjlighet att köra tåg tillsammans.
Med HobbyMässa menas att vi kör fullsortiment på hobbyn. Allt från modelltåg till "RC" Bilar, Båtar, Lastbilar & Flygplan/helikoptrar.
Detta projekt är inget man ror i land ensam. Den största tröskeln är att få ihop H02R "moduler" så det räcker till en anständig bana. (10x5 meter är ett 1.a mål)
(Självklart är det fritt fram för övriga skalor om det finns någon som vill jobba på detta)
Alla som kan bidra med moduler oavsett om de kan deltaga under de aktuella dagarna uppskattas. Likaså de som besitter kunskap kring "Elen" för att få den fungerande så smärtfritt som möjligt är varmt välkomna med sitt deltagande.
Likaså är det ett gediget arbete att kontakta alla runt omkring som inte håller på med modelljärnväg. Det kommer ta sin tid i anspråk också.
Lite info kring arrangemanget:
¤ Lokal är bokad. Eriksbergshallen Göteborg.
¤ Centralt placerad lokal med extremt goda kollektiva resmöjligheter. P-hus & P-platser i när området. (1-5 min promenad)
¤ Stor uppvärmd lokal med restaurang/cafe och bekvämligheter. (Fullständiga rättigheter)
¤ Nära till Hotell. Ca 20 meter. (Självklart är valet fritt av boende)
¤ Priser för rum är preliminära. Varierar per nätter, mängd och bokningstid. (Pris lämnas vid förfrågan via PM)
¤ Tillgång till lokalen på torsdag den 30.e april. Lokalen lämnas på lördag kväll den 2.a maj.
¤ Öppettider: Fredag 10-17, Lördag 10-17. (Preliminära tider)
¤ Kostnad för deltagare för lokalen. 0:-
¤ Middag på kvällen för samtliga deltagare. (Frivilligt, preliminär tid 19.00) (Kostnad... 0:- )
Info för utställare med kommersiell försäljning:
¤ Tillgång till lokal på Torsdag 30.e april. (Preliminärt går det bra att packa upp på fredagen före 09.)
¤ Arrangören (Jag) kommer göra sitt bästa så att ensamutställare har möjlighet att få en bit Mat och Dryck på sin plats samt möjlighet till avlösare för akuta toalettbesök.
¤ Arrangören (Jag) kommer verka för att utställare får förtur till varm mat/korv med bröd alternativt smörgåsar vid långa köer.
¤ Kostnad för utställare med kommersiell försäljning. (Preliminära priser lämnas via PM)
Jag har säkert glömt, missat, inte tänkt på o.s.v.
Alla tips och infallsvinklar kring detta arrangemang välkomnas antingen i tråden eller via PM.
Hjälp gärna till att förmedla kontakter kring detta arrangemang.
Mvh Rickard
