Sida 1 av 2
Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-06-29, 01:30
av daniel
Mässingsjuntan i Växjö pågår. Dock har jag har varit lite dålig på att uppdatera med bilder. Nästa onsdag blir dock sista träffen innan sommaruppehållet, sen startar vi i augusti igen.
Peter börjar få ihop ett helt tåg i skala 0:
Göran fortsätter på sin vagn, också i skala 0:
Själv kämpar jag på med RimboGrandes Z4p i skala H0:
Mvh Daniel
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-06-29, 01:36
av daniel
Ifall någon tycker sig känna igen litterat Z4p så har även mitt första lokbygge det litterat. Z står för lokomotor, p för 891mm spårvidd och Z4p betecknar lokomotorns motorstyrka. SJ hade lokomotorer av typ Zp, Z2p och Z4p där den sistnämnda typen var starkast. Att SJ hade flera olika lok och lokomotorer med samma littera berodde på att man fick "ärva" lok när privatbanorna införlivades i SJ. Samtliga smalspåriga banor var från början privata med en blandad lok och vagnpark.
Mvh Daniel
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-06-29, 08:23
av berraf
Mycket bygglädje här!
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-06-29, 12:58
av jhjelm
Mycket snyggt!
MVH Jonas
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-11-13, 04:07
av daniel
Mässingsjuntan rullar vidare med träffar varannan onsdag kväll. Nästa träff är nu på onsdag och nya och gamla deltagare är varmt välkomna!
På bilden syns Peter Anderssons Z4p och godsfinka samt min särkupevagn. Alltihop i skala 0, spårvidd 19,8mm.
Mvh Daniel
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-11-13, 08:36
av jhjelm
Snyggt.
Ser ut att vara centralkoppel på loket.
Hur kopplas de ihop?
MVH Jonas
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-11-13, 11:38
av LLJ
@Jonas: Tänk dig en buffert med "Fleischmannkoppel", dvs en slags krokar. Dessutom hade man en kjedja med en vikt i ena änden som snurrades runt hela paketet så att krokarna inte skulle hoppa ur.
/Lars
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-11-13, 19:04
av z750asn
Det är ett koppel som är vanligt på smalspårsfordon.
Namnet är Klemmingkoppel, en bra bild på länken nedan.
http://www.agj.net/wp-content/uploads/2 ... n24_03.jpg
Mvh
Anders S
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-11-13, 22:42
av jhjelm
Bra bild Anders.
För att komma tillbaka till tråden, hur går det med dina mässingsprojekt Daniel?
Med vänlig hälsning, Jonas
Re: Mässingsjuntan i Växjö
Postat: 2012-11-14, 07:14
av daniel
jhjelm skrev:För att komma tillbaka till tråden, hur går det med dina mässingsprojekt Daniel?
Se bilden ovan
Särkupevagnen, den sista vagnen i tåget, är mitt senaste bygge och det jag håller på med just nu. Det fanns en tid när jag tyckte N-skala var smått, idag tycker jag H0 är smått... Men det beror mycket på att jag vill lära mig bygga egna lok från grunden och det är lättare att få till en fungerande drivning i Nollan, i synnerhet om det är ett koppelstångslok. Hur det går med det återstår att se men jag börjar i vart fall komma in i CAD-programmet. Nackdelen med skala 0 (1:45) är dock att det är så mycket detaljer så det tar längre tid att bygga modellerna. Men roligt är det!
Beträffande kopplet har Lars och Anders helt rätt. Kopplet på loket är bara tillfälligt monterat och koppelhaken är inte ditsatt ännu. Men den kommer så småningom när Peter blir klar med sitt lok.
Mvh Daniel