PerRosqvist skrev:Ett lite ostrukturerat inlägg såhär på morgonen:
En annan idé är ju att lägga biblioteket i en joomla installation. (är ju joomlaian så det är vad jag är van vid)
Det finns många bra (gratis)lösningar för biblioteksfunktion och det är väldigt enkelt attt fixa rättigheter hit och dit. Behöver egentligen bara en server att lägga det på. Det formatet kanske passar bättre att hantera filer på? Ett forum är ju kanske inte optimalt för det.
Det är huvudvägen (NRE) som jag ser det.
Vi påbörjade ett sådant i skånskaN baserat på "Collector" men det är lagt på is, dels för att det saknar några funktioner som man gärna vill ha i ett bibliotek, dels för att just den applikationen blev stämplat som en säkerhetsrisk.
Våra danska kollegor har fortsatt använda det men mer som ett rent lagringsbibliotek.
Ett av önskemålen på en ny lösning är att det skulle kunna användas från flera ställen - t.ex. dyka upp på skånskans, nmodulgruppens och naturligtvis östgötatrafikens ev. hemsida.
( Ett annat alternativ är naturligtvis att övertyga herrarna bakom det centrala biblioteket att öppna upp för N-RE-moduler från icke fremo-medlemmar. Det biblioteket är fullfjädrat i funktionalitet om än lite antikt i användargränssnitt.)
mvh/anders